تمام برق خودرو از باتری تامین می‌شود و به‌همین جهت آگاهی از طول عمر باتری ماشین‌تان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. همچنین روشهایی برای افزایش عمر باتری وجود دارند که می‌توانید با به کارگیری آن‌ها، منبع تامین برق‌تان را سالم‌تر نگه دارید.

تمام شدن باتری خودرو همیشه یک معضل است و امکان وقوع این مشکل در فصول سرد بیشتر از گذشته هم می‌شود. فرض کنید صبح زود است و سرما به مغز استخوانتان نفوذ کرده است. برای رسیدن به قراری مهم عجله دارید، سریعاً پشت فرمان می‌نشنید و سوییچ را می‌چرخانید، اما خبری از استارت خوردن نیست! باتری خوابیده است و خودرویتان قرار نیست روشن شود. خواندن این مقاله کمک‌تان می‌کند تا امکان رخ دادن این اتفاق ناخوشایند را به حداقل برسانید.

عمر باتری ماشین چقدر است؟

عوامل بسیاری در مقدار عمر باتری ماشین دخیل هستند. برند باتری، اسیدی یا اتمی بودن آن، آب‌وهوای منطقه‌ای که خودرو در آن است، نوع رانندگی صاحب ماشین و ... ؛ اما اگر بخواهیم میانگین این بازه زمانی را اعلام کنیم، باید بگوییم طول عمر باتری ماشین ایرانی حوالی 2 سال است. علاوه بر کیفیت باتری که در میزان عمر آن موثر است، سیستم برقی خودروی میزبان باتری هم از اهمیت زیادی برخوردار است. مثلاً اگر خودرویی به‌اصطلاح برق‌دزدی داشته باشد، مسلماً بر عمر باتری آن تاثیر می‌گذارد.

7 نشانه که نیاز به تعویض باتری ماشین را نشان می‌دهند

تمام مشکلات برقی ناشی از تمام شدن باتری نیست و مسائل گوناگونی می‌توانند دردسرهای مختلفی ایجاد کنند؛ اما از کجا باید فهمید که باتری تمام شده و وقت تعویضش فرارسیده است؟ در ادامه 7 نشانه‌ای که حاکی از تمام شدن باتری هستند را برایتان آورده‌ایم.

1- کند استارت خوردن

با گذر زمان اجزای داخل باتری فرسایش پیدا می‌کنند و اثرگذاری کم‌تری نسبت‌به گذشته از خود نشان می‌دهند. وقتی این اتفاق می‌افتد زمان بیشتری لازم است تا باتری انرژی لازم برای استارت خوردن را فراهم کند و به‌همین خاطر باید چند ثانیه بیشتر برای روشن شدن ماشین‌تان صبر کنید. کندی در استارت خوردن نشان‌دهنده نفس‌های آخر باتری است.

2- چراغ‌های کم‌نور و مشکلات برقی

باتری مسئول تمام قطعات الکترونیکی خودرو است. از چراغ‌ها گرفته تا سیستم پخش و نور پشت آمپر. اگر باتری در حال سپری کردن روزهای آخر عمرش باشد، رساندن نهایت انرژی به این قطعات برقی برایش سخت‌تر می‌شود و نمی‌تواند وظیفه‌اش را به‌خوبی انجام دهد. در این حالت کافی است کار بیشتری از باتری‌تان بکشید (مثلاً اقدام کردن به شارژ موبایل) تا هرچه زودتر کارش را تمام کنید.

3- روشن شدن چراغ چک

در بیشتر ماشین‌های داخلی و خارجی، روشن شدن چراغ چک می‌تواند دلایل بسیاری داشته باشد که یکی از آن‌ها رو به اتمام بودن باتری است. درصورت روشن شدن این چراغ باید نزد تعمیرکارتان بروید تا مشکل ریشه‌یابی شود. اگر ایراد از باتری بود باید آن را عوض کنید.

4- بوی بد

ضربه به باتری یا یک نشتی کوچک می‌تواند منجر به نشت گاز از باتری شود. وقتی درب کاپوتتان را بالا می‌زنید و بوی تخم‌مرغ گندیده به مشامتان می‌خورد، احتمالاً مقصر باتری خراب شده است. در کوتاه‌ترین زمان ممکن ماشین‌تان را به تعمیرگاه ببرید و پس از تائید ایراد توسط تعمیرکار، باتری‌تان را تعویض کنید.

5- اتصال‌های پوسیده

اگر ماده‌ای سفید خاکستری روی قسمت‌های فلزی باتری‌تان مشاهده می‌کنید، یعنی مشکل خوردگی باتری برایتان پیش آمده است. پوسیدگی خروجی‌های مثبت و منفی هر باتری که توسط دو سیم اصلی برق را به تمام خودرو منتقل می‌کنند، می‌تواند منجر به افت ولتاژ باتری شود.

6- آب‌ و هوای خشن

منظور از آب‌ و هوای خشن، هوای خیلی سرد یا خیلی گرم است. اگر باتری ماشین در معرض گرمای شدید قرار بگیرد متورم می‌شود و سرمای بسیار زیاد هم باعث ترک خوردن آن می‌شود. اگر باتری‌تان مستطیلی شکل نباشد، امکان آسیب‌پذیری از آب و هوا بیشتر هم می‌شود.

7- سن بالای باتری

آخرین باری که باتری‌تان را تعویض کردید کی بود؟ همان‌طور که در ابتدای مقاله هم اشاره کردیم، میانگین طول عمر یک باتری ماشین ایرانی، تقریباً 2 سال است. پس اگر حوالی 2 سال قبل باتری جدید خریدید، وقت آن رسیده که باتری جدیدتری تهیه کنید.

این‌ها دلایلی هستند که نشان از پایان عمر باتری دارند. بیشتر آن‌ها متاثر از عوامل خارجی هستند، اما به‌هرحال مسئله مهم این است که عمر باتری به پایان رسیده است.

اما چگونه می‌توان عمر باتری را افزایش داد؟

راه هایی برای افزایش طول عمر باتری

این‌طور نیست که بگوییم یک باتری فلان قدر عمر می‌کند و دقیقاً همان‌قدر عمر کند! همان‌طور که بسیاری از مسائل منجر به کاهش عمر باتری می‌شوند، راه هایی برای افزایش طول عمر باتری وجود دارند. درادامه برخی از این روش‌ها را باهم بررسی می‌کنیم.

از رانندگی‌های کوتاه دوری کنید

روشن کردن ماشین برای طی کردن مسافت‌های کوتاه، از کامل شارژ شدن باتری جلوگیری می‌کند. همین موضوع به سلامت باتری‌تان آسیب می‌رساند.

باتری را محکم ببندید

بالاتر گفتیم که دو سیم اصلی به دو خروجی مثبت و منفی باتری متصل می‌شوند و از طریق آن‌ها برق تمام خودرو تامین می‌شود. این دو سیم را سفت به باتری متصل کنید تا از مشکلات احتمالی آتی جلوگیری کنید.

تمام چراغ‌ها را هنگام خروج خاموش کنید

روشن گذاشتن چراغ‌ها یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی است که کاهش طول عمر باتری را به‌دنبال دارد. فقط کافی است حواستان را جمع کنید که هنگام خروج از خودرو، هیچ چراغی روشن نماند. به‌همین راحتی می‌توانید طول عمر باتری‌تان را افزایش دهید.

مواظب خوردگی‌ها و پوسیدگی‌ها باشید

یکی از نشانه‌های نیاز به تعویض باتری ماشین، پوسیدگی اتصالات است. می‌توانید با تمیز کردن مداوم آن‌ها فرایند تعویض را عقب بیندازید.

هرازگاهی سلامت باتری را بررسی کنید

برای اینکه نهایت استفاده را از عمر مفید باتری‌تان داشته باشید، خوب است که هرازگاهی آن را نزد باتری‌ساز ببرید تا ولتاژ خروجی را زیر ذره‌بین ببرد.

قبل از استارت زدن تمام وسایل برقی دیگر را خاموش کنید

برای اینکه باتری‌تان فشار زیادی متحمل نشود، قبل از اینکه استارت بزنید تمام وسایل برقی دیگر مانند سیستم پخش، چراغ‌ها، شارژر موبایل و ... را قطع کنید. پس از روشن شدن ماشین می‌توانید از هرکدام که می‌خواهید استفاده کنید.

جمع‌بندی

طول عمر باتری به متغیرهای زیادی از جمله آب‌‌وهوا، سلامت خودرو، طرز رانندگی و ... وابسته است.

بوی بد باتری، پوسیدگی اتصالات و کم‌نور شدن چراغ‌ها از نشانه‌های اتمام باتری هستند. همچنین می‌توانید با تمیز کردن اتصالات و سفت کردن آن‌ها، بررسی مداوم سلامت باتری و حذف هرگونه فشار اضافی بر آن، طول عمر باتری ماشین را افزایش دهید.