اتومبیل‌ها از قسمت‌ها و اجزاء مختلفی تشکیل شده‌اند   که هر یک به خودی خود بسیار پراهمیت هستند و باعث می‌شوند تا خودرو عملکردی دقیق   و بسیار بهینه داشته باشد.آشنایی با سیستم خودروها می‌تواند به افراد کمک کند تا   در هنگام بروز هرگونه مشکلی در سیستم به آسانی آن را حل کنند. از قطعات مهم یک   خودرو، باتری خودرو است که در این مقاله به بررسی عملکرد آن می‌پردازیم.

باتری خودرو، برای یک اتومبیل نقش حیاتی دارد.

قسمت‌های مختلف سیستم الکتریسیته‌ی یک خودرو

سیستم هر خودرویی از قسمت‌هایی مختلف تشکیل شده که هر یک در کنار هم مکملی برای عملکرد بهینه‌ی خودرو هستند و کارکرد درست و بی‌نقص هر یک از این قسمت‌ها، باعث می‌شود که خودرو به شکلی بی‌نقص‌ حرکت کند. از جمله قسمت‌های بسیار مهمی که می‌توان آن را رکن اصلی سیستم یک خودرو دانست، سیستم الکتریسیته‌ی خودرو است که از قطعاتی مختلف تشکیل شده که هر یک از این قطعات به خودی خود نقش اساسی را در حرکت کردن یک خودرو ایفا می‌کنند. یکی از این قطعات مهم، باتری خودرو است. در واقع مهم‌ترین بخش در سیستم الکتریسیته‌ی خودرو که اولین قسمت این سیستم به شمار می‌آید، باتری است. باتری تعبیه شده در سیستم الکتریسیته‌ی یک خودرو، میزان برق لازم را برای عملکرد صحیح و بی‌نقص خودروها در هنگام روشن شدن و برای استارت زدن، روشن کردن رادیوی خودرو، روشن کردن ساعت و دیگر قسمت‌هایی که برای فعالیت به برق نیاز دارند را تامین می‌کند. سیستم الکتریسیته‌ی یک ماشین علاوه بر باتری خودرو از قسمت‌های مهم دیگری شامل شارژر باتری یا همان دینام و همچنین موتور استارت زن که همانطور که از نام آن پیداست برای استارت زدن و روشن کردن خودرو به کار می‌رود، تشکیل شده است. در واقع شارژر باتری یا همان دینام به وسیله‌ی نیرویی مشخصی که از موتور خودرو دریافت می‌کند، کار می‌کند. دینام به عنوان شارژر باتری در هنگامی که شما در حال رانندگی با خودروی خود هستید، انرژی برق لازم را به سیستم الکتریسیته‌ی خودرو منتقل کرده و باعث می‌شود تا باتری شارژ شود.

اگر مشکلی برای باتری خودرو رخ دهد، چه اتفاقی می‎افتد؟

با آگاهی از این که سیستم الکتریسیته‌ی خودرو از قسمت‌های متعددی تشکیل شده است و شناخت کافی درباره‌ی هر یک از قسمت‌های آن، ممکن است این سوال پیش بیاید که باتری خودرو چه نقش و وظیفه‌ی مهمی را در سیستم الکتریسیته ایفا می‌کند؟ همانطور که گفته شد، باتری نیروی لازم را برای کارکرد درست قسمت‌های مختلف یک اتومبیل که برای کار کردن به برق نیاز دارد را در خود ذخیر می‌کند. در واقع یک اتومبیل با داشتن قطعات مهمی همچون باتری، یک محل ذخیره‌ی بسیار مناسب برای انرژی الکتریسیته‌ی مورد نیاز خود خواهد داشت. در واقع وظیفه‌ی اصلی و بسیار مهمی که باتری خودرو دارد، تامین انرژی مورد نیاز برای روشن کردن خودرو است. می‌توان گفت اتومبیل بدون باتری، مانند انسان بدون قلب است که کاملا بلا استفاده می‌باشد. وقتی که موتور خودرو را روشن کرده و موتور شروع به فعالیت می‌کند، مولدی که در سیستم الکتریسیته‌ی خودرو تعبیه شده میزان نیروی برقی که باتری و سیستم برق خودرو به آن نیاز دارند را تامین می‌نماید. نکته‌ی اساسی که وجود دارد این است که اگر تمام قطعات سیستم برق خودرو به درستی کار کنند و هیچ نقصی در کارکرد آن‌ها وجود نداشته باشد، در صورت بروز هرگونه مشکل خاصی برای باتری عملا کارکرد درست این قطعات بی‌فایده بوده و سودی نخواهد داشت. پس نتیجه‌ای که می‌توان گرفت این است که اگر بهترین و مجهزترین خودروی دنیا را نیز داشته باشید، بدون وجود یک باتری با کیفیت و متناسب با سیستم الکتریسیته‌ی خودرو هیچ استفاده‌ای از آن نخواهید برد. 

باتری خودرو از قسمت‌های مختلفی به وجود آمده است.

آیا باتری خودرو  به درستی کار می‌کند یا نه؟

وقتی در هنگام روشن کردن خودروی خود با مشکل خاصی مواجه می‌شوید، لازم است که در ابتدا تمام اتصالات سیستم الکتریسیته‌ی خودروی خود را بررسی کرده و با چک کردن سیستم برق مطمئن شوید که مشکل اصلی مربوط به باتری است. به عبارتی اگر باتری ایرادی نداشته باشد، ممکن است با دستکاری کردن آن باعث شوید که دچار ایراد شود و مشکلات موجود دو چندان شود. پس از بررسی کردن اتصالات مختلف سیستم الکتریسیته و پی بردن به این که مشکل خاصی در این اتصالات وجود ندارد، نوبت به چک کردن باتری خودرو می‌رسد. در ابتدا باید با بررسی کردن باتری، از عدم وجود ترک در قسمت‌های دیواره‌ی آن مطمئن شوید. پس از آن لازم است بررسی کنید که آیا مقدار مایع الکترولیتی که در باتری وجود دارد، که همان آب باتری گفته می‌شود، مناسب است یا نه. با بررسی این موارد و عدم مشاهده‌ی مشکلی خاص، لازم است که ولت متر را بررسی کنید؛ در صورتی که عدد نشان داده شده به وسیله‌ی ولت متر از عدد نشان دهنده‌ی پر بودن شارژ باتری کمتر باشد، می‌توان به این پی برد که پیل‌های سیستم الکتریسیته‌ی خودرو دارای شارژ و نیروی کمی هستند. با استفاده از یک ابزار جهت سنجش میزان چگالی، امکان آگاهی از وجود هر گونه نقص و ایراد در اتصالات سیستم الکتریسیته‌ی خودرو میسر می‌شود.

روش بررسی وضعیت کلی باتری خودرو

برای آگاهی از این که هنوز می‌توان از باتری خودرو استفاده کرد یا این که باتری دچار نقص شده است، لازم است که ورقه‌های سربی که در قسمت داخل باتری وجود دارد را بررسی کنیم. به طور کلی جریان لازم برای عملکرد درست باتری زمانی میسر می‌شود که این ورقه‌های سربی با میزان مشخصی از اسید سولفوریک وارد واکنش شوند. در هنگام خالی شدن شارژ باتری، میزان مشخصی از سولفات بر روی ورقه‌های سربی داخل باتری قرار می‌گیرند و با رخداد این اتفاق، باتری توان لازم را برای تولید انرژی برق مورد نیاز خودرو نخواهد داشت. پس از گذشت مدت زمانی از کارکرد باتری خودرو، میزان مشخصی از سولفات بر روی ورقه‌های سربی داخل باتری جمع می‌شود که برای باتری خودرو بسیار مضر بوده و منجر می‌شود تا باتری نتواند انرژی برق لازم برای فعالیت خودرو را تامین و ذخیره کند. باید توجه داشت که اگر برای مدت زمانی از خودروی خود استفاده نکنید و باتری بلااستفاده باقی بماند، میزان سولفاتی که تولید می‌شود بیشتر شده و در نتیجه لازم است خیلی سریع برای تعویض باتری اقدام کرد. در آخر می‌توان به این موضوع اشاره کرد که باتری‌ها به طور متوسط و در صورت رعایت نکات مراقبتی و مهم برای حفظ و نگهداری از آن‌ها، حداکثر بین 2 تا 3 سال قابل استفاده هستند؛ بعد از گذشت این زمان، لازم است که حتما برای تعویض آن اقدام کرد.