یکی از مهم‌ترین قطعات مورد استفاده در سیستم یک   خودرو که می‌توان گفت اهرم اصلی برای روشن کردن خودرو و انجام بسیاری از فعالیت‌ها   از جمله روشن کردن ضبط خودرو، کولر یا بخاری و... می‌باشد. باتری خودرو انواع   مختلفی دارد که برای آشنایی با کاربرد اصلی خودرو، لازم است به معرفی انواع   مختلف آن پرداخت.

باتری خودرو، قطعه‌ای بسیار مهم و حیاتی برای هر خودرو
یکی از مهم‌ترین قطعاتی که می‌توان گفت حکم قلب یک خودرو را داشته و اهرم اصلی و اساسی برای روشن کردن خودرو می‌باشد، باتری خودرو است. در واقع کاربرد و نقش اصلی باتری‌ به کار رفته برای یک خودرو را می‌توان به این گونه تعریف کرد که اگر در سیستم یک خودرو از باتری استفاده نشود، خودروی مورد نظر کاربردی مانند یک سنگ بی‌حرکت را خواهد داشت. پس وجود باتری در سیستم هر خودرویی از اهمیت بسیاری برخوردار است. نکته‌ی بسیار مهمی که لازم است در نظر گرفته شود، مراقبت از باتری برای داشتن طول عمری بالا و طولانی مدت است تا بتوان در درازا از آن استفاده کرد و نیاز به پرداخت هزینه‌های هنگفت برای تعویض و تهیه‌ی یک باتری دیگر نباشد. پس بهتر است جهت استفاده‌ی طولانی مدت از یک باتری، در ابتدا تهیه‌ی باکیفیت‌ترین نوع آن برای خودروی خود را در نظر داشته باشید. سپس نکات مراقبتی و مهم در برای استفاده‌ی طولانی مدت از باتری خودرو را در نظر بگیرید؛ به عبارت دیگر در نظر داشتن نکات مهم برای محافظت از باتری، می‌تواند از ایجاد مشکل در آن و در نهایت بروز نقص‌های فنی در سیستم الکتریسیته‌ی یک خودرو جلوگیری کند. به طور کلی می‌توان گفت که باتری در یک اتومبیل حکم قلب در بدن انسان را داشته و بدون وجود باتری، عملا نمی‌توان از خودروی خود استفاده کرد. در ادامه به معرفی انواع باتری برای خودروها پرداخته و نکات مهم برای حفظ نگهداری درست و طولانی مدت هر یک از انواع باتری را تحت بررسی قرار می‌دهیم.

معرفی انواع مختلف باتری خودرو
همانطور که اشاره شد یک اصلی اساسی برای استفاده‌ی طولانی مدت از باتری خودرو این است که نوعی باکیفیت از آن را برای اتومبیل خود انتخاب کنیم؛ در ادامه و برای استفاده‌ی درست و بهینه از باتری، لازم است که نکات مهم و ضروری برای مراقبت از آن را در نظر داشته باشیم تا بتوانیم از بروز هرگونه نقص و مشکل برای باتری و سیستم الکتریسیته‌ی خودرو جلوگیری کنیم. یکی از مواردی که داشتن اطلاعات کافی درباره‌ی آن برای محافظت از باتری مهم و ضروری است، آشنایی با انواع باتری مورد استفاده برای خودروها می‌باشد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

معرفی انواع مختلف باتری خودرو
همانطور که اشاره شد یک اصلی اساسی برای استفاده‌ی طولانی مدت از باتری خودرو این است که نوعی باکیفیت از آن را برای اتومبیل خود انتخاب کنیم؛ در ادامه و برای استفاده‌ی درست و بهینه از باتری، لازم است که نکات مهم و ضروری برای مراقبت از آن را در نظر داشته باشیم تا بتوانیم از بروز هرگونه نقص و مشکل برای باتری و سیستم الکتریسیته‌ی خودرو جلوگیری کنیم. یکی از مواردی که داشتن اطلاعات کافی درباره‌ی آن برای محافظت از باتری مهم و ضروری است، آشنایی با انواع باتری مورد استفاده برای خودروها می‌باشد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.
 باتری خودروی غیر سیلد: از انواع باتری مورد استفاده برای خودروها، باتری‌های غیر سیلد هستند. در واقع این باتری‌ها با توجه به سیستم پرقدرت و استانداردی که دارند، نیازی به مراقبت بالا و توجه زیاد ندارند. برای تولید این نوع از باتری مورد استفاده در سیستم الکتریسیته‌ی خودروها، از صفحات سربی آنتیموان کلسیمی یا همان صفحات هیبرید و دو آلیاژی استفاده می‌شود. در صورتی که در اقلیم‌های آب و هوایی گرم و مناطق گرمسیر زندگی می‌کنید، بهترین گزینه برای شما باتری‌های غیر سیلد هستند؛ دلیل اصلی این است که غلظت این نوع از باتری قابلیت اندازه‌گیری با هیدرومتر را ندارد. علاوه بر آن در صورت نیاز و به وجود آمدن شرایط حیاتی، امکان اضافه کردن آب به این نوع از باتری وجود دارد.
 باتری خودروی سیلد: از دیگر انواع پرکاربرد باتری خودرو، باتری‌های خودروی سیلد هستند که نسبت به نوع دیگر باتری دارای طول عمر بالاتری بوده و بسیار مقاوم و پرقدرت هستند. این باتری‌ها به نسبت نوع قبلی نیاز به مراقبت کمتری داشته، به آسانی شارژ می‌شوند و در صورتی که برای شارژ بیش از اندازه‌ی آن‌ها اقدام شود، مانند یک سپر عمل کرده و مانعی را در جهت شارژ بیش از حد به وجود می‌آورند. میزان خوردگی ترمینال‌های به کار رفته برای تولید این نوع از باتری بسیار کم بوده و طول عمر آن‌ها نیز با وجود نیاز به مراقبت کم از آن‌ها بسیار بالا است. برای تولید این نوع از باتری‌ها از صفحات سرب کلسیمی استفاده شده است. باید توجه داشت که اگر این باتری‌ها را بیشتر از ظرفیتی که دارند شارژ کنید، در کمترین زمان ممکن غیرفعال می‌شوند.

باتری خودرو از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است؟
موضوع مهم و جالب توجه دیگر درباره‌ی باتری خودرو، شناخت اجزاء و قطعات مختلفی است که برای تولید این باتری‌ها به کار می‌رود. باتری که در سیستم الکتریسیته‌ی خودروها تعبیه شده است، از قطعات مهمی مثل قطب، درپوش به کار رفته برای آن، صفحات مثبت و همچنین صفحات منفی، پلاکی جهت ارائه‎ی اطلاعات مختلف درباره‌ی باتری، الکترولیت‌های به کار رفته برای تولید باتری، جعبه‌ و در آخر صفحات عایق متنوع به وجود آمده است. باتری‌هایی که برای خودروها به کار می‌روند قابلیت شارژ را دارند، اما لازم است که از شارژ بیش از ظرفیت آن‌ها جلوگیری شود؛ چرا که در صورت شارژ بیش از اندازه، طول عمر باتری به حد قابل توجهی پایین آمده و نقص‌های غیرقابل جبرانی در سیستم الکتریسیته‌ی یک خودرو رخ می‌دهد. حداکثر ظرفیت باتری خودرو سواری  برابر با 60 تا 110  آمپر می‌باشد. علاوه بر آن این باتری‌ها اکثرا 12 ولتی هستند. نکته‌ی دیگر این است که ظرفیت باتری‌ها با توجه به موارد مختلفی از جمله قدرت الکترولیت به کار رفته برای تولید باتری و همچنین مقدار آن، تعداد صفحاتی که برای ساخت باتری استفاده شده، مساحت هر یک از این صفحات و همچنین قدیمی و یا جدید بودن باتری، قابل تعیین است. در صورتی که باتری با بالاترین کیفیت ممکن را برای خودروی خود انتخاب کنید، علاوه بر این که تا مدتی طولانی می‌توانید از آن استفاده کنید، هزینه‌های پرداختی برای محافظت از خودرو و سیستم الکتریسیته‌ی آن کمتر می‌شود.

برای انتخاب باتری خودرو لازم است چه نکاتی را در نظر داشت؟
همانطور که گفته شد نکته‌ی جالب توجه دیگر درباره‌ی باتری خودروها این است که یکی از انواع با کیفیت آن را انتخاب کنید، تا به شکل طولانی مدت، بتوانید به شکل بهینه از آن در سیستم الکتریسیته‌ی خودروی خود استفاده کنید. به عبارت دیگر باید یک سری نکات و مسائل مهم را در هنگام انتخاب باتری خودروی خود در نظر داشته باشید؛ از جمله‌ی این نکات مهم می‌توان به ویژگی‌هایی که شرکت سازنده‌ی خودروها در دفترچه‌ی راهنمای خودرو درج کرده است، میزان انرژی برقی که توسط خودرو استفاده می‌شود، میزان قدرت مورد نیاز دینام سیستم الکتریسیته برای شارژ کردن باتری و همچنین فضایی که برای نصب باتری در خودرو لازم است اشاره کرد. در آخر می‌توان گفت که استفاده از یک باتری خودروی بی‌کیفیت، تنها باعث می‌شود تا آسیب‌هایی غیرقابل جبران به سیستم الکتریسیته‌ی خودروی شما وارد شود.