یک خودرو از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده که هر یک به   خودی خود بسیار پر اهمیت هستند. در این بین باتری خودرو حکم قلب خودرو را داشته   و وظیفه‌ای حیاتی بر دوش دارد. در واقع اگر باتری خودرو عملکردی درست نداشته   باشد، خودرو مانند یک جسم بی‌حرکت بوده و عملا بدون استفاده می‌باشد. در این   مقاله به بررسی عوامل موثر در طول عمر باتری می‌پردازیم.باتری خودرو به چه شکلی عمل می‌کند؟
یکی از مهم‌ترین قطعات یک خودرو، باتری آن است؛ در واقع حکم باتری خودرو، مانند قلب برای انسان است و اگر باتری عملکردی درست نداشته باشد، عملکرد خودرو نیز دچار اختلال خواهد شد. در صورتی که اطلاعات کافی درباره‌ی این قطعه‌ی بسیار مهم را نداشته باشیم، در آینده با بروز هرگونه مشکل در سیستم خودرو توانایی برطرف کردن آن برای ما وجود نخواهد داشت و برای رفع مشکلات به پرداخت هزینه‌هایی هنگفت نیاز خواهد بود. برای این که از باتری تعبیه شده در خودروی خود بهترین استفاده را ببرید و تا مدت‌هایی طولانی بتوانید از این باتری استفاده نمایید، لازم است یک سری نکات مهم را در نظر داشته باشید تا بتوانید طول عمر باتری را نیز افزایش دهید. ویژگی بسیار مهم باتری خودرو، مقاومت بالای آن و عملکرد درست آن در شرایط مختلف است؛ یک باتری خوب می‌تواند در هر شرایطی وظیفه‌ی اصلی خود را به شکلی درست انجام دهد و بی‌هیچ دردسری، فعالیت کند. با رعایت نکات اصولی برای حفظ و نگهداری باتری، تا مدت‌هایی طولانی قادر به استفاده از باتری به بهترین شکل ممکن خواهید بود.‌ به طور کلی حداکثر عمر مفیدی که برای یک باتری اعلام می‌شود، حدودا 4 سال است و در شورت استفاده‌ی بهینه از اتومبیل و کارکرد درست باتری، این مدت زمان افزایش می‌یابد. در ادامه به بررسی عوامل موثر در تعیین طول عمر باتری‌ها می‌پردازیم.

چه عواملی تعیین کننده‌ی طول عمر باتری خودرو هستند؟
همانطور که گفته شد دانستن یک سری نکات اصولی و مهم، باعث می‌شود تا طول عمر باتری خودرو افزایش پیدا کند تا افراد بتوانند برای مدت‌های طولانی از باتری استفاده‌ای بهینه داشته باشند. پیش‌تر اشاره کردیم که طول عمر مفید باتری تعبیه شده در سیستم خودروها، حدودا 2 سال است که با استفاده‌ی بهینه از این باتری و کارکرد درست اتومبیل، این زمان بیشتر می‌شود. در واقع حداکثر زمانی که یک باتری کار می‌کند، وابسته به عواملی چون کیفیت اجزاء تشکیل دهنده‌ی باتری و موادی است که برای تولید باتری به کار رفته، سطح کیفیت باتری خودرو و همچنین عملکرد درست سیستم خودرو می‌باشد. در ادامه عواملی که در تعیین طول عمر باتری تاثیر می‌گذارد را، تحت بررسی قرار می‌دهیم.

  • • ایجاد لرزش‌ها و تحرک زیاد از حد باتری خودرو: در صورتی که باتری خودرو بیش از حد در معرض تحرک و لرزش قرار گیرد و عوامل مختلفی همچون افزایش دما به میزان زیاد، نصب سیستم‌ها و بلندگوهایی که صداهایی بلند تولید می‌کنند و سایر عوامل باعث تکان خوردن و حرکت کردن باتری شود، ممکن است عمر باتری به کار رفته در سیستم خودرو کم شود. در واقع استفاده از ورقه‌های سربی برای تولید باتری‌های خودرو که به سادگی تحت تاثیر این تحرکات قرار می‌گیرند، سبب می‌شود تا با ایجاد هر گونه لرزش و حرکت طول عمر باتری کمتر شود. ورقه‌های سربی که برای تولید باتری‌ها به کار می‌رود، در یک محلول که از ترکیب اسید سولفوریک و آب به وجود آمده است قرار گرفته و با ایجاد این تحرکات، الکترون‌های موجود در این محلول الکترولیتی مابین ورقه‌های سربی باتری جابه‌جا می‌شوند و در آخر الکتریسیته به وجود می‌آید. به طور کلی در صورتی که باتری مدام دچار لرزش و حرکت زیاد شود، ورقه‌های سربی که برای تولید باتری به کار رفته‌اند ثابت باقی نخواهند ماند و در نتیجه عمر باتری کاهش می‌یابد. 

  • • تغییرات دما: عامل مهم و تاثیرگذار دیگر در طول عمر باتری خودرو، دما است. در صورتی که باتری در معرض دمای بسیار زیاد قرار گیرد، واکنش‌های شیمیایی با سرعت بالاتری اتفاق می‌افتند. نکته‌ی دیگر این است که اگر دما پایین بیاید و سرمای شدیدی حاکم باشد، طول عمر باتری زیاد می‌شود؛ پس جهت جلوگیری از تغییرات طول عمر باتری به دلیل تغییرات دما، باتری مورد استفاده برای خودروها را عایق‌بندی می‌کنند. پس تغییرات دما را می‌توان به عنوان یک عامل مهم و تعیین کننده‌ی طول عمر باتری در نظر گرفت. 

  • • شیوه‌ی رانندگی: عامل تاثیرگذار دیگر در طول عمر باتری خودروها، شیوه‌ی رانندگی افراد است. وقتی که ماشین خود را روشن می‌کنیم، مسلما برای فعال شدن سیستم برق خودرو و روشن شدن آن میزان مشخصی از شارژ باتری کم می‌شود. برای این که باتری انرژی خود را تمدید نماید و شارژ آن به شکل مجدد تکمیل شود، مدت زمان مشخصی زمان نیاز است. وقتی که در جاده‌های خاکی و پر فراز و نشیب و مسیرهای کوتاه رانندگی می‌کنید، ممکن است عواملی باعث شوند که ماشین شما به شکل مکرر روشن و خاموش شود و درست هنگامی که باتری در حال شارژ شدن است، لازم شود که دوباره ماشین را روشن کنیم و بدین طریق شارژ باتری به شکل مداوم در حال کم و زیاد شدن است. در صورتی که دارای شارژ کم باشد و شارژ آن به طور کامل پر نشود، میزان اسید رقیقی که در باتری وجود دارد با ورقه‌های فلزی تشکیل دهنده‌ی باتری وارد واکنش می‌شوند و این واکنش سبب خوردگی ورقه‌های فلزی باتری می‌شود‌. علاوه بر آن اسید غلیظی ‌که در باتری وجود دارد باعث می‌شود تا جریان الکتریسیته‌ی باتری خنثی شود. بدین ترتیب واکنش‌های رخ داده سبب می‌شود تا طول عمر باتری کمتر از حد معمول آن شود.

استفاده‎ی بهینه از باتری خودرو
موضوع مهم دیگری که لازم است تحت بررسی قرار گیرد این است که چگونه می‌توان طول عمر باتری خودرو را افزایش داد و تا مدت زمانی زیاد از باتری خودرو استفاده کرد؟ شما با تهیه کردن یک باتری با کیفیت برای خودروی خود، می‌توانید عملکرد سیستم برق خودروی خود را تقویت کرده و بهترین استفاده را از باتری ببرید. به طور کلی انواع مختلفی از باتری در کشور وجود دارد که توسط برندهای خارجی یا داخلی تولید شده‌اند. در واقع نمی‌توان گفت که برند تولید کننده در کیفیت بی‌تاثیر است، اما علاوه بر در نظر گرفتن برند باتری و در صورت رعایت یک سری موارد و در نظر داشتن نکاتی که پیش از این تحت بررسی قرار دادیم، می‌توانیم تا مدت‌های طولانی از باتری اتومبیل خود بهترین استفاده را ببریم.