باتری خودرو یک قطعه‌ی بسیار مهم و ویژه برای خودرو است که عملکرد بی‌نقص و درست آن باعث می‌شود تا سیستم برق خودرو نیز به شکلی دقیق  و بدون هیچ مشکلی عمل کند. برای انتخاب باتری لازم است که ویژگی‌ها و نکات مهمی  را در نظر داشته باشید و در هنگام خرید باتری مسائل مهمی را در نظر بگیرید.


خودرو نیز مانند هر شیء دیگری از قطعات و قسمت‌های مختلف و بسیار مهمی تشکیل شده است که عملکرد درست هر یک از این قطعات بسیار مهم بوده و عملکرد دقیق و بی‌نقص خودرو را به همراه خواهد داشت. باتری خودرو، یکی از حیاتی‌ترین قطعاتی است که در سیستم خودرو کار گذاشته می‌شود؛ در واقع نقش باتری در سیستم یک خودرو، مانند نقش قلب در بدن انسان‌ها بوده و به همان اندازه مهم و ویژه است. پس در هنگام خرید باتری برای خودروی خود، باید در تهیه‌ی نوع باکیفیت و بی‌عیب و نقص آن دقت داشته باشید؛ هر چه باتری خودروی شما عملکردی بهتر و کیفیتی بالاتر داشته باشد، عملکرد خودروی نیز بی‌نقص و بسیار روان خواهد بود. در واقع سالم و بی‌نقص بودن باتری، رابطه‌ای مستقیم با افزایش عمر اتومبیل و کارکرد هر چه بهتر و درست‌تر آن دارد. در هنگام خرید باتری خودرو، لازم است که مسائل و نکات مهمی را در نظر بگیرید و با توجه به یک سری ویژگی‌ها، به تهیه‌ی بهترین باتری خودرو برای اتومبیل خود اقدام کنید. در ادامه به بررسی نکات پر اهمیت و کلیدی که در هنگام خرید باتری خودرولازم است در نظر گرفته شوند می‌پردازیم.

 کشور تولید کننده‌ی باتری خودرو: ی

  • کشور تولید کننده‌ی باتری خودرو: یکی از مسائل بسیار مهمی که در هنگام خرید باتری خودرو باید به آن دقت شود این است که باتری مورد نظر ساخت کدام کشور است؟ در سال‌های اخیر صنعت تولید قطعات و تجهیزات مختلف مورد استفاده برای اتومبیل‌ دچار دگرگونی‌های زیادی شده و با پیشرفت و توسعه‌ی چشم‌گیری همراه بوده است. تولیدات داخلی نیز در مسیر این پیشرفت قرار گرفته‌اند و به عبارتی قطعات خودروی تولید داخلی، به عنوان رقیبی جدی برای تولیدات خارجی شناخته می‌شوند. در واقع کیفیت باتری‌های تولید شده توسط برندهای داخل کشور، چیزی کمتر از باتری‌های ساخت کشورهای خارجی ندارد و اگر کیفیتی به همان اندازه نداشته باشند، بی‌کیفیت و نامرغوب نیز نیستند. کیفیت بالا و بی‌نقص بودن این باتری‌ها در هنگام استارت زدن، قیمت بسیار مناسب آن‌ها، طول عمر بالا و بسیاری از امتیازات دیگر، این ندا را می‌دهند که باتری خودروی ایرانی نیز کیفیت و کارایی بالایی دارد.

  •  گارانتی باتری خودرو: موضوع مهم دیگری که در هنگام خرید باتری خودرو باید مد نظر قرار گیرد، گارانتی آن است. امتیاز ویژه‌ای که درباره‌ی باتری‌های تولید داخل وجود دارد، گارانتی طولانی مدت آن‌ها نسبت به باتری‌های خودروی ساخت کشورهای خارجی است. باتری‌هایی که توسط کشور کره‌ای جنوبی تولید می‌شوند، دارای حداقل گارانتی هستند و اکثر گارانتی آن‌ها به مدت 6 ماه است. این در حالی است که گارانتی در نظر گرفته شده برای باتری‌های تولید شده توسط برندهای داخلی بسیار طولانی‌تر بوده و اغلب به 2 سال نیز می‌رسد. پس ضمانت نامه‌ی باتری نیز باید به عنوان یک موضوع مهم در نظر گرفته شود.

  • سال ساخت: در نظر داشتن سال تولید باتری خودرو، مسئله‌ی مهم دیگری است که در هنگام خرید باید به آن دقت کنید. این تصور که عمر باتری مورد استفاده‌ی شما در هنگام نصب آغاز می‌شود درست نیست؛ در واقع آغاز عمر باتری به زمان تولید و ساخت آن برمی‌گردد. باتری‌های مورد استفاده برای خودروها، بعد از گذشت یک سال از طول عمر آن‌ها شروع به واکنش‌دهی کرده و به عبارتی سولفاته می‌شوند. پس باید در هنگام خرید به طور حتم به سال ساخت باتری توجه کنید و به طور جد از خرید باتری‌ خودرویی که مدت زمان زیادی از طول عمر آن گذشته است، خودداری کنید. به طور کلی باید توجه کنید که هر چه سال ساخت باتری انتخابی شما جدید‌تر بوده و مدت زمان کوتاه‌تری از آن گذشته باشد، کارکرد آن بهتر خواهد بود و طول عمر بلندتری خواهد داشت.

  •  آمپر باتری: مسئله‌ی کلیدی و مهم دیگر در ارتباط با خرید باتری برای خودرو، آمپر باتری است. در واقع هر یک از تولید کنندگان باتری برای خودروها، درجه‌ آمپراژی مشخص را برای باتری‌های تولید شده در نظر می‌گیرند که در واقع این درجه آمپراژ، در حداقل اندازه‌ای است که برای یک باتری مناسب است. نکته‌ی دیگری که در ارتباط با درجه آمپراژ باتری مورد استفاده در خودرو وجود دارد این است که در صورت نصب تجهیزات مختلفی همچون باند، آمپلی فایر و... بر روی خودرو، اندازه‌ی آمپراژ باتری نیز باید بالاتر باشد. به نوعی درجه‌ آمپر مناسب برای باتری یک خودرو، تضمین کننده‌ی عملکرد درست و بی‌نقص باتری است.  
  •  سایز و اندازه‌ی باتری خودرو: یکی دیگر از نکات مهمی که در هنگام خرید باتری برای خودرو باید به آن توجه داشته باشیم، اندازه‌ی باتری است. باتری‌هایی که توسط تولید کنندگان داخلی و خارج ساخته و عرضه می‌شوند، ابعادی مشخص دارند و مختص نوع مشخصی از خودروها هستند. به عبارتی باتری‌های مختلف، با اندازه‌های مختلف و متناسب با خودروهای مختلف تولید می‌شوند. در سیستم داخلی هر یک از ماشین‌ها، قسمتی مخصوص برای نصب و تعبیه کردن باتری‌ها وجود دارد که اندازه‌ی آن مناسب برای نوع خاصی از باتری است. اندازه‌ی باتری انتخابی باید به شکلی باشد که بدون هر گونه مشکلی و به آسانی در این محفظه نصب شود. باتری‌های مختلف با اندازه‌ی ارتفاع مختلفی تولید می‌شوند؛ پس در هنگام خرید باتری برای خودرو، لازم است که اندازه‌ی آن را به دقت و درستی تحت بررسی قرار دهید.
  •  نوع باتری خودرو: موضوع مهم دیگری که در هنگام خرید باتری برای خودرو لازم است به آن توجه شود، نوع باتری است. به طور کلی باتری مناسب برای خودروها در دو دسته‌ی مختلف قرار می‌گیرند؛ باتری‌های اسیدی یا باتری‌های تر و باتری‌های اتمی یا خشک. پس لازم است تحقیقاتی را انجام داده و بررسی کنید که کدام نوع از باتری‌ها برای خودروی شما مناسب است. به طور کلی و طبق تحقیقات انجام شده، باتری‌های خودروی اتمی دارای ویژگی‌های برتر و کیفیتی بالاتر نسبت به نوع دیگر باتری‌ها دارند. اما به نسبت باتری‌های اسیدی، قیمت آن‌ها بالاتر است. باتری‌های اتمی طول عمری بالا دارند و نیاز به مراقبت زیادی ندارند. طول عمر باتری‌های اسیدی حداکثر به دو سال می‌رسد و این باتری‌ها به مراقبت بیشتری نیاز دارند