اگر خودروی شما دارای گیربکس دنده‌ای باشد و باتری خالی کنید، هل دادن یکی از راه‌هایی است که با کمک آن می‌توانید ماشین‌تان را روشن کنید. گرچه روش باتری به باتری کردن توسط یک منبع تغذیه یا خودروی دیگر روشی آسان‌تر به شمار می‌رود، اما اگر به کابل مخصوص و خودروی دیگر دسترسی ندارید، هل دادن نجات‌تان می‌دهد

توجه شود، این روش تنها در خودروهای با گیربکس دستی (دنده‌ای) قابل اجرا است و در صورت استفاده برای خودروهای اتوماتیک، علاوه‌بر بی‌اثر بودن می‌تواند مضر هم باشد.

بررسی خودرو و آماده‌سازی مسیر

اگر ماشین‌تان روشن نمی‌شود، ابتدا باید مطمئن شوید که ایراد از باتری است. پس از آن باید مسیر پیش‌رویتان را آماده کنید تا بتوانید بدون مزاحت خودرو را هل دهید.

1- به دنبال علائم کار نکردن باتری باشید

با چرخاندن سوئیچ در استارت، مطمئن شوید که خودرو به دلیل کار نکردن باتری روشن نمی‌شود و ایراد از باتری است. در این حالت علائمی مانند صدای کلیک هنگام استارت زدن، چرخیدن آرام موتور و روشن نشدن چراغ‌های پشت آمپر را مشاهده می‌کنید.

 • اگر چراغ‌های پشت آمپر روشن شود اما استارت صدای کلیک بدهد، به این خاطر است که هنوز مقداری برق در باتری باقی مانده است، اما نه به اندازه‌ای که بتواند ماشین را روشن کند.
 • اگر هنگام استارت زدن هیچ اتفاقی نیفتد، یعنی باتری کاملاً خالی شده است و کار نمی‌کند.
 • اگر همۀ چراغ‌ها روشن شود و موتور به تلاش خود برای روشن شدن ادامه دهد، در این صورت مشکل از باتری نیست و مشکل می‌تواند از سیستم سوخت‌دهی (پمپ یا فیلتر بنزین)، سیستم هوارسانی و یا سیستم احتراق خودرو باشد.

2-مطمئن شوید که خودرو در شیبی مناسب برای حرکت قرار دارد

هل دادن خودرو در شیب تند خطرناک است و در صورت روشن نشدن آن ممکن است کنترل وسیله را از دست بدهید. به همین دلیل شیب ملایم برای انجام این کار ایدئال محسوب می‌شود. تا زمانی که خودرو روشن نشود، سیستم برقی فرمان و ترمز فعالیت نخواهند کرد. به همین دلیل شدیداً از هل دادن خودروی خاموش در شیب تند پرهیز کنید.

3- مسیر پیشروی را هموار کنید

از آنجا که استفاده از فرمان و ترمز هنگام هل دادن خودرو دشوار است، توصیه می‌شود مسیر را از هرگونه مانعی پاک کنید. اگر موانعی مانند درخت یا سنگ‌های بزرگ در مسیر قرار دارند که جابجایی‌شان غیرممکن است، بهتر است از روش هل دادن برای روشن کردن خودرو استفاده ننمایید تا از آسیب‌های احتمالی اجتناب کنید.

 • اطمینان حاصل نمایید که در مسیر حرکت حداقل تا 100 متر مانعی وجود نداشته باشد.

در صورت صاف نبودن مسیر، سعی کنید خودرو را به آرامی به سمت مسیر صاف و هموار هل دهید تا در محل مناسب قرار گیرد

4- سوئیچ را چرخانده و در حالت روشن (ON) قرار دهید

برای اینکه موتور شروع به فعالیت کند، حتماً باید سوئیچ را اصطلاحاً باز کرده و در حالت روشن بگذارید. درضمن باز کردن سوئیچ امکان چرخاندن فرمان را هم فراهم می‌کند؛ اگرچه هنگام هل دادن یک خودرو استفاده از فرمان خیلی کارآمد نیست، اما کنترل داشتن روی مسیر حرکت خودرو خیال‌تان را آسوده می‌کند.

5- دنده را روی 2 بگذارید

دندۀ دوم بهترین دنده برای شروع است، اما اگر دندۀ دوم خودروی شما دچار مشکل است، می‌توانید از دندۀ یک یا سه نیز استفاده کنید. با فشردن کلاچ، دنده را در حالت موردنظر قرار دهید.

 • گشتاور دندۀ اول زیاد است. به همین دلیل اگر از دندۀ اول استفاده کنید ممکن است خودرو به صورت غیرمنتظره‌ای به جلو بپرد.
 • برای شروع حرکت خودرو در دندۀ سوم، نیاز است تا خودرو سرعت بیشتری نسبت به دیگر حالات داشته باشد.

6- ترمز دستی را خوابانده و پایتان را روی کلاچ بگذارید

اگر در شیب قرار دارید، قبل از خواباندن ترمز دستی، پدال ترمز را بفشارید تا از حرکت ناخواستۀ اتومبیل جلوگیری شود. فشردن کلاچ را هم فراموش نکنید. اگر این کار را نکنید تمام تلاش‌تان بیهوده است!

7- ترمز را در حالتی که ماشین هل داده می‌شود رها کنید

اطمینان حاصل کنید که هل‌دهندگان به جای نقاط ناامن مانند شیشۀ عقب، از نقاطی مانند سپر یا درب صندوق عقب، خودرو را هل می‌دهند.

 • چراغ‌های عقب، پنجره‌ها و شیشۀ عقب، مکان‌هایی مطمئن برای فشار دادن نستند.
 • معمولا یک فرد می‌تواند به تنهایی اکثر خودروها را به اندازۀ مطلوب هل دهد، اما این کار به صورت گروهی آسان‌تر انجام می‌شود.

8- هنگامی که سرعت خودرو به 8 کیلومتر بر ساعت رسید، کلاچ را رها کنید

در حالی که ماشین هل داده می‌شود، به حرکت مستقیم خودرو و نیز سرعت آن توجه داشته باشید. هنگامی که سرعت به 8 کیلومتر بر ساعت (تخمینی) رسید، ناگهان پایتان را از روی کلاچ بردارید. این عمل، میل‌لنگ موتور را توسط سیستم انتقال قدرت، به چرخ‌های در حال حرکت متصل می‌کند و موتور را وادار به چرخش می‌کند.

 • هرچه سریع‌تر حرکت کنید، احتمال روشن شدن خودرو پس از رها کردن کلاچ بیشتر خواهد بود.
 • موتور هنگام روشن شدن اصطلاحاً لگد خواهد زد که این امری طبیعی است.
 • پس از روشن شدن خودرو، اجباری به گاز دادن وجود ندارد.

9- فرمان را محکم بگیرید؛ مخصوصاً در خودروهای دیفرانسیل جلو

خودروهای دیفرانسیل جلو مستعد حرکت از گشتاور تولیدی می‌باشند؛ چرا که پس از روشن شدن موتور، گشتاور چرخ‌ها را چرخانده و از این طریق فرمان را نیز به یک سمت می‌چرخاند. به همین دلیل سعی کنید تسلط کافی بر فرمان داشته باشید تا خودرو از مسیر خارج نشود.

این اتفاق فقط در مدت کوتاهی پس از روشن شدن موتور رخ می‌دهد و دلیل آن این است که موتور تمایل دارد چرخ‌ها را سریع‌تر از چرخشی که همواره دارند، بچرخاند.

10- اگر موتور روشن نشد، دوباره امتحان کنید

اگر پس از اجرای موارد بالا، موتور بازهم شروع به کار نکرد، همچنان که خودرو در حال حرکت است، کلاچ را تا انتها فشرده و دوباره رها کنید.

 • اگر موتور به کار نیفتاد، احتمالاً به این دلیل است که خودرو از سرعت کافی برخوردار نبوده.
 • مراحل فوق را تا زمانی که موتور روشن شود، تکرار کنید.

کارهایی که بعد از روشن شدن باید انجام دهید

اگر عملیات موفقیت‌آمیز بود و ماشین روشن شد، طبق روال زیر عمل کنید.

پس از روشن شدن موتور، کلاچ را بفشارید

پس از روشن موتور، دینام نیروی برق موردنظر برای تداوم فعالیت خودرو را تأمین می‌کند. بدین ترتیب برق موردنظر خودرو تأمین شده و موتور خاموش نخواهد شد.

خودرو را در حالت خلاص قرار داده و ترمز کنید

البته اجباری نیست، اما اصلاً خودرو را بلافاصله پس از روشن شدن، دوباره خاموش نکنید؛ چرا که نیاز است تا دینام باتری را به طور کامل شارژ کند. اگر باتری خودرو در حدی خالی بود که حتی چراغ‌ها روشن نمی‌شدند، بهتر است تا خودرو را به مدت نیم تا یک ساعت روشن نگه دارید.

جمع‌بندی

هل دادن یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای روشن کردن خودرویی است که باتری آن به‌اصطلاح خوابیده است. در این روش با رعایت چند نکته به‌راحتی می‌توانید موتور را روشن کنید و از خودروی‌تان استفاده کنید.

البته این روش فقط در صورتی کارآمد است که مشکل ناشی از خالی شدن باتری خودرو باشد.