احتمالاً برای شما هم اتفاق افتاده که قصد سفر با خودروی خود را دارید، اما هرچه سوییچ را در داخل استارت می‌چرخانید، موتور روشن نمی‌شود. در برخی مواقع هیچ اتفاقی نمی‌افتد و در مواقعی فقط صدای کلیک شنیده می‌شود. این علائم نشان‌دهندۀ خالی بودن باتری خودروی‌تان است. بدین در اینصورت شما نیاز دارید تا باتری را شارژ کنید.

یکی از بهترین و آسان‌ترین روش‌های به کار انداختن باتری، استفاده از کابل‌ مخصوص اتصال باتری خودرو و اجرای روش باتری به باتری است. اگر کابل مورد نظر همراهتان است، برای روشن کردن خودرو فقط باید روش استفاده از آن را بلد باشید.

انتخاب کابل مناسب برای اتصال باتری خودرو

برای روشن کردن خودرو به روش باتری به باتری، به لوازم زیادی احتیاج ندارید. ابتدا باید یک خودرو پیدا کنید که از نظر باتری مشکلی نداشته باشد.

استفاده از کابل‌های باتری به باتری آسان است. همچنین این کابل‌ها در انواع مختلفی موجودند و قیمت اکثر آن‌ها مناسب و ارزان است.

این کابل‌ها در اندازه‌های مختلفی در بازار فروخته می‌شوند. برخی کابل‌های طولانی را انتخاب می‌کنند تا مجبور به جابجایی خودرو در حالت خاموش نباشند؛ اما با وجود آسان‌تر بودن اتصال این کابل‌ها ممکن است حین اتصال، برق عبوری از آن قطع شود؛ چرا که در اینصورت برق باید مسیر طولانی‌تری را بپیماید تا به باتری برسد.

مقیاس سنجش این کابل‌ها، آمپر آن‌ها است. این مشخصه را به صورت عدد روی کابل درج می‌کنند و به آن نمره می‌گویند. نمرۀ 4 و 6 مسی این کابل‌ها مناسب‌ترین نوع برای خودروهای معمولی محسوب می‌شوند.

نکات ایمنی را هنگام باتری به باتری رعایت کنید

هنگامی که تصمیم به انجام هرگونه تعمیر بر روی خودروی خود می‌گیرید، قبل از شروع از رعایت نکات ایمنی مطمئن شودی تا مشکلی پیش نیاید. ابتدا اطمینان حاصل کنید که کودکان خردسال دور از محوطۀ انجام عملیات هستند.

سپس چند لحظه را صرف مطالعۀ دفترچه راهنمای خودروی خود نمایید؛ چراکه برخی خودروها نیازمند برداشتن چند گام به‌خصوص برای به کار انداختن باتری هستند. اگر از مراحل کار اطمینان ندارید، با مرکز مکانیکی خودروی خود تماس بگیرید و از افراد ماهر راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید. 

برای روشن کردن خودرو به این روش، نیاز است تا از هرگونه خطر برق‌گرفتگی جلوگیری نمایید. عملکرد کابل باتری به باتری به این صورت است که جریان الکتریکی را از یک خودرو به خودروی دیگر منتقل می‌کند. پس دقت کنید که گیره‌ فلزی دو سر کابل را فقط به محل مخصوص باتری متصل نمایید و از هرگونه تماس با دیگر اشیا و افراد بپرهیزید.

همچنین توصیه می‌شود تا به منظور در امان ماندن از جرقه‌های احتمالی، از عینک مخصوص استفاده نمایید.

روش باتری به باتری به چه صورت انجام می‌شود؟

برای روشن کردن خودرو از طریق باتری به باتری، مطابق مراحل زیر عمل کنید:

1- دو خودرو را نزدیک یکدیگر پارک کنید

دو خودرو را طوری قرار دهید که روبروی هم باشند و حدوداً نیم متر از یکدیگر فاصله داشته باشند. خودروهای با گیربکس اتوماتیک را در حالت پارک و خودروهای دنده‌ای را در حالت خلاص قرار دهید. حتماً ترمز دستی هر دو خودرو را بکشید تا هیچ حرکتی نداشته باشند و حادثه‌ای پیش نیاید.

2- هر دو خودرو باید خاموش باشند

در حالی که هر دو خودرو خاموش‌اند، سوییچ‌ها را از سیستم خارج نمایید. کابل‌ها را روی زمین قرار دهید و مطمئن شوید که گیره‌ها هیچ تماسی با یکدیگر ندارند.

سپس به اتصال کابل بپردازید: کاپوت هر دو خودرو را باز کنید و محل باتری را پیدا کنید. معمولاً دو سر باتری‌ها با رنگ‌های قرمز و سیاه مشخص می‌شوند و علامت‌های مثبت و منفی در بالای آن قرار دارد. ابتدا سر مثبت و منفی باتری‌ها را شناسایی کنید؛ چرا که این موضوع در مراحل اتصال کابل‌ها بسیار مهم است. اگر باتری کثیف است و تشخیص علامت‌ها دشوار به نظر می‌رسد، با یک پارچه یا برس آن‌ را تمیز کنید.

3- گیرۀ قرمز را به پایانۀ مثبت باتری خالی وصل کنید

گیرۀ قرمز‌رنگ را به سر مثبت باتری خالی اتصال نمایید. ممکن است نیاز باشد گیره را تکان دهید تا از محکم بودن آن اطمینان حاصل نمایید؛ چرا که برقراری جریان الکتریکی، نیازمند اتصال کامل گیرۀ فلزی به باتری است.

4- گیرۀ قرمز دیگر را به پایانۀ مثبت باتری سالم وصل کنید

گیرۀ قرمز را به سر مثبت باتری سالم متصل. حتماً از مناسب بودن وضعیت اتصال مطمئن شوید.

5- گیرۀ مشکی را به پایانۀ منفی باتری سالم وصل نمایید

گیرۀ مشکی را به سر منفی باتری سالم اتصال کنید و از تماس گیره فلزی با سری باتری مطمئن شوید.

6- گیرۀ مشکی دیگر را به پیچ یا مهره وصل کنید

گیرۀ مشکی باقی مانده را به مهره یا پیچ روی بلوک موتور متصل نمایید. این گیره را هرگز به سر منفی باتری خالی وصل نکنید. چرا که از نظر ایمنی، بهتر است آن را به وسیله‌ای فلزی و رنگ‌نشده مانند پیچ یا مهره وصل کرد.

گیرۀ مشکی باقی مانده را به مهره یا پیچ روی بلوک موتور متصل نمایید. این گیره را هرگز به سر منفی باتری خالی وصل نکنید؛ چرا که از نظر ایمنی بهتر است آن را به وسیله‌ای فلزی و رنگ‌نشده مانند پیچ یا مهره وصل کرد.

زمان لازم برای شارژ باتری را بشناسید. اکنون خودروی شما برای شارژ باتری آماده است. ادامه مراحل را به صورت زیر انجام دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

7- خودروی دیگر را روشن کنید و بگذارید چند ثانیه کار کند

خودروی سالم را روشن کنید و بگذارید حدود یک دقیقه کار کند. بسته به سن باتری خالی و نیز مدت زمانی که خالی مانده ، ممکن است لازم باشد تا ماشین یک یا دو دقیقه کار کند تا اتصال بین دو باتری ایجاد شود.

8- خودروی خاموش را روشن کنید

خودروی خاموش شده را روشن کنید. اگر روشن نشد، قبل از تلاش مجدد، اجازه دهید برای دقیقه‌ای دیگر باتری آن شارژ شود. اگر دوباره کار نکرد، کمی با گاز دور موتور خودروی سالم را بالاتر ببرید. این کار به سریع‌تر شارژ شدن باتری خوابیده کمک می‌کند.

9- کابل‌ها را جدا کنید

پس از روشن شدن خودرو نوبت به جدا کردن کابل‌ها می‌رسد. ابتدا باید کابل‌ مشکی را جدا کنید. بدین منظور در حالی که خودروی خاموش شده در حال کار است، گیره‌های مشکی را از سر منفی جدا کنید. یادتان باشد هنوز بخشی از کابل‌ به خودروها متصل است، پس مراقب باشید تا دو گیرۀ جدا شده به یکدیگر برخورد نکنند.

10- برای مدتی با ماشینتان رانندگی کنید

برای شارژ هرچه بیشتر باتری، بهتر است تا بلافاصله خودروی خود را خاموش نکنید و برای مدتی آن را برانید تا دینام بتواند باتری را به اندازۀ کافی شارژ کند و پس از خاموش کردن خودرو، دوباره دچار مشکل نشوید.

جمع‌بندی

با وجود تلاش‌های شما، گاهی اوقات ممکن است باتری کار نکند و یا پس از مدت کوتاهی فعالیت، دوباره از کار بیافتد. بیشتر باتری‌های موجود در بازار طول عمری معادل 1 تا 3 سال دارند و اگر باتری شما قدیمی است شاید نیاز باشد آن را تعویض نمایید. در غیر اینصورت ممکن است مشکل از قطعات دیگر باشد. در این شرایط بهتر است با تعمیرکار خود تماس گرفته و مشاوره دریافت کنید.

خالی شدن باتری همیشه مشکل است، اما خوشبختانه با انجام مراحلی که گفته شد، می‌توانید خودروی خود را دوباره روشن نمایید. پیروی از دستورالعمل‌های فوق، انتخاب و استفادۀ صحیح از کابل‌های اتصال، رعایت نکات ایمنی و نیز کسب اطلاعات در مورد خودرو می‌تواند مشکل کار نکردن باتری را به بهترین نحو حل کند.