پراید از محبوب‌ترین خودروهای تولید داخل است که همچنان مصرف‌کنندگان زیادی دارد. از این رو لوازم یدکی و قطعات اصلی آن نیز به طور گسترده در بازار موجود است. از مهم‌ترین و اصلی‌ترین قطعات پراید، باتری آن می‌باشد که اگر هنگام تعویض به مشخصات و نوع آن توجه نکنیم ممکن است خودرو دچار مشکل شود و یا اصلاً روشن نشود. به همین دلیل دانستن مشخصات باتری اصلی هنگام خرید حائز اهمیت است.

ویژگی‌های اصلی باتری پراید کدامند؟

از آنجا که هر خودرویی مشخصات خاص خود را دارد و نیازهای تأمین برق هر کدام از خودروها متفاوت است، باتری پراید نیز خصوصیات مخصوص به خود را دارد. این ویژگی‌ها بسته به مدل خودرو ممکن است متفاوت باشند؛ اما به طور کلی باتری مناسب پراید باید دارای ویژگی‌های زیر باشد تا خودرو به درستی کار کند و مشکلی در تأمین برق یا کمبود فضا برای نصب باتری به وجود نیاید.

  • ولتاژ باتری پراید مانند بیشتر خودروها 12 ولت است.
  • آمپر باتری موردنظر باید در بازه‌ی 50 تا 62 آمپر باشد.
  • فضایی که سایپا برای قرارگیری باتری درنظر گرفته است، این ابعاد را دارد: طول 23 سانتی‌متر، عرض 18 سانتی‌متر و ارتفاع 18 سانتی‌متر. در نتیجه هر اندازه‌ای بزرگ‌تر از این مقدار، در نصب باتری مشکل ایجاد خواهد کرد.
  • بسته به نیاز و نوع استفادۀ خودرو باید به اسیدی یا سیلدی بودن آن توجه کرد.

از میان انواع موجود در بازار، باتری‌های ساخت ایران و کره از بالاترین کیفیت برخوردار هستند.

باتری اسیدی یا سیلدی؟ کدام باتری مناسب پراید است؟

با توجه به نوع طراحی سیستم الکتریکی و موتور این خودرو، می‌توان از دو نوع باتری اسیدی یا سیلدی استفاده نمود. اما کدام‌یک بهتر و برای پراید مناسب‌تر به شمار می‌آید؟

نباید سلیقه شخصی را در انتخاب باتری خودرو دخیل کرد و نمی‌توان از هر باتری‌ای استفاده کرد. این انتخاب به سه عامل بسیار مهم وابسته است:

1- میزان برق مصرفی خودروی موردنظر

2- اندازه‌ی فضایی که برای قرار دادن باتری زیر کاپوت آن در نظر گرفته شده است.

3- مقدار قدرت دینام خودرو برای شارژ باتری

با توجه به مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم، اطلاعات و مشخصات دقیق باتری مناسب هر خودرو در دفترچه راهنمای آن درج شده است. با این حال بسیارند کسانی که بدون توجه به نوع باتری موردنیاز، اقدام به خرید باتری می‌نمایند.

دو نوع باتری اسیدی و سیلدی در مشخصه‌هایی مانند وزن، نحوۀ نصب و قدرت استارت کاملاً مشترک هستند. اما در این میان تفاوت‌های زیادی وجود دارد.

گرچه قیمت باتری‌های اسیدی پایین‌تر از انواع سیلدی است، اما باتری اسیدی نیازمند بررسی و مراقبت بیشتری است. به طوری که توسط شش درب کوچک تعبیه شده روی آن، راننده باید میزان اسید را کنترل کند و در صورت مشاهدۀ کاهش سطح آن، به باتری آب مقطر اضافه نماید.

باتری‌های سیلدی کمی گران‌تر هستند اما در عوض به دلیل اینکه اتمی هستند، طول عمر بیشتری نسبت به نوع اسیدی دارند و همچنین نیاز به بررسی و مراقبت دوره‌ای ندارند. پس می‌توان گفت دردسر کم‌تری هم درست می‌کنند. این عدم نیاز به بررسی، به دلیل وجود نشانگر یا همان چشمی در سطح بیرونی باتری اتمی است.

از طرفی خرابی باتری اسیدی به مرور نمایان می‌شود و راننده قادر است از طریق مشاهدۀ افت عملکرد خودرو مانند مشکلات در هنگام استارت زدن، به وجود ایراد در باتری پی ببرد. این امر باعث می‌شود تا صاحب خودرو بتواند در زمان مناسب و قبل از بروز مشکلات جدی‌تر نسبت به رفع ایرادات یا تعویض باتری اقدام نماید.

اما باتری سیلدی این‌گونه نیست و به طور ناگهانی خراب می‌شود. از این رو اگر در محل و زمانی نامناسب باتری خودرو دچار مشکل شود، ممکن است راننده با دردسر روبرو شود.

چه باتری‌ای برای پراید بهتر است؟

همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، باتری‌ها از نظر ساختاری به دو نوع اسیدی و سیلدی تقسیم می‌شوند. از این رو هر کدام دارای مزایا و معایب خاص خود هستند.

تعمیرکاران همواره بر روی انتخاب باتری مناسب پراید اختلاف نظر دارند. برخی بر این باورند که به دلیل استفادۀ شرکت سازنده از باتری اسیدی، بهتر است تا در صورت تعویض، مجدداً از مدل اسیدی استفاده شود. برخی دیگر نیز طرفدار استفاده از باتری‌های اتمی برای همه‌ی خودروها هستند. این دسته از افراد معتقدند به دلیل استفاده از تکنولوژی نوین و مواد خاص مانند سیلد کلسیم یا سیلد سیلور کلسیم در این نوع باتری، انواع اسیدی انتخاب بهتری هستند.

با این حال، بسته به مدل رانندگی، شرایط خودرو و میزان استفاده از باتری، باید مدل مناسب باتری خودرو پراید را انتخاب کرد. شاید  برای بسیاری نوع اسیدی مناسب باشد و برای برخی دیگر نوع اتمی.

قیمت باتری پراید

عوامل مختلفی همچون برند، کشور سازنده، مقدار آمپر، نوع باتری و ... در تعیین قیمت باتری‌های موجود در بازار دخیل هستند. در بعضی موارد می‌توانید برای تهیۀ باتری نو، باتری کهنۀ خود را به فروشنده بدهید و فروشنده نیز با توجه به قیمت باتری کهنه، قیمت باتری نو را اعلام کند.

دانستن نکات زیر هنگام خرید باتری خالی از لطف نیست:

  • با افزایش میزان آمپر باتری، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد.
  • باتری اتمی از باتری اسیدی گران‌تر است.
  • باتری‌های خارجی مخصوصاً محصولات کشور کره، گران‌تر هستند.

باتری‌های اتمی ساخت کشور کره گران‌ترین باتری‌های موجود در بازار هستند که اتفاقاً برای پراید مناسب هستند. با این حال بسته به مقدار آمپر و برند، باتری‌های ساخت این کشور هم قیمت‌های گوناگونی دارند. برای مثال، یکی از بهترین باتری‌های کره‌ای، باتری برند دلکور 60 آمپر است.

اما باتری‌های تولید داخل هم از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند؛ به طوری که کاملاً قابل رقابت با انواع خارجی هستند. برای مثال باتری تولیدی شرکت صبا، علاوه بر کیفیت مطلوبی که دارد، با قیمت بسیار مناسبی هم در بازار عرضه می‌شود. این باتری طرفداران زیادی دارد و توانسته محبوبیت قابل توجهی کسب کند.

صبا باتری، در تولید انواع باتری با آمپرهای مختلف توانسته است به یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان باتری در کشور تبدیل شود. صبا باتری، باتری فابریک پراید است.

کلام آخر

در انتخاب بهترین باتری برای پراید، لازم است تا به میزان آمپر و نوع باتری موردنظر توجه نمایید. همچنین باید بودجه‌ای که دارید را هم مشخص نمایید. در این صورت می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. حتماً به نحوۀ کارکرد باتری خود توجه کنید تا در صورت نیاز بتوانید در زمان مناسب نسبت به رفع نواقص یا تعویض آن اقدام نمایید.