باتری تأمین‌کنندۀ نیروی الکتریکی لازم برای استارت خوردن و روشن شدن خودرویی است. باتری ماشین‌ها دائماً در حال پُر و خالی شدن یا به اصطلاح شارژ و دِشارژ شدن هستند و به همین دلیل عمر مفید محدودی دارند.

به‌طور متوسط در خودروهای سواری شهری این عمر مفید حدود دو سال است، اما بسته به میزان کارکرد خودرو و نیز شرایط آب­وهوایی محل استفاده، این بازۀ زمانی بین یک سال و نیم تا پنج سال متغیر است. پس از طی شدن این دوره، باتری خودرو شما باید تعویض شود.

نوع خودرو هم در استفاده از باتری تاثیر بسزایی دارد، اتومبیل های لوکس گران قیمت، اتومبیل های اسپرت،

کامیون‌ها معمولاً به باتری‌های قوی‌تر وگران‌تری احتیاج دارند. (البته این قانون همیشگی نیست!)

نکاتی در قیمت باتری خودرو تاثیر زیادی دارند که در ادامه، آن ها را توضیح می­دهیم. نوع باتری، ایرانی یا خارجی بودن باتری، تاریخ تولید باتری ماشین، قیمت جهانی سرب، قیمت ارز و آپراژ باتری.

آیا نوع باتری در قیمت تاثیرگذار است ؟

باتری‌ها به دو نوع اسیدی و سیلد یا اتمی استوار تقسیم می­شوند. با توجه به این که باتری های اسیدی نیاز به مراقبت دارند و هر از چند گاهی باید به آن ها آب و اسید اضافه نمود، در برابر باتری های اتمی یا سیلد که نیاز به مراقبت چندانی ندارند و محیط را  نیز کمتر آلوده می کنند، قیمت کمتری دارند.

البته در حال حاضر، تمرکز شرکت‌های باتری‌سازی روی باتری های سیلد است.

ایرانی یا خارجی بودن باتری

از دیگر عوامل تاثیر گذار بر قیمت باتری خودرو، کشور سازنده آن است. در بازار کشور، باتری‌هایی وجود دارند که

به‌صورت قانونی وارد می شوند و از کیفیت مطلوب و رضایت بخشی برخوردار هستند، اما قیمت آن‌ها به‌مراتب از باتری‌های داخلی بیشتر است. 

همچنین قیمت باتری ماشین در ایران، در مقایسه با دیگر کشورهای دنیا، بسیار مناسب است. دلیل آن نیز وجود کارخانه‌ها و کارگاه‌های بزرگ ساخت و تولید باتری ماشین است.

تاریخ تولید باتری ماشین

یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر قیمت باتری خودرو، تاریخ تولید آن است.

باتری‌ها با گذر زمان فرسوده می‌شوند. بنابراین هرچقدر تاریخ تولید آنها جدیدتر باشد، عمر بیشتری خواهند کرد. به این ترتیب هرچه باتری در تاریخ به‌روزتری تولید شده باشد، از قیمت بالاتری برخوردار است.

در صنعت باتری خودرو، امکان اینکه باتری حدود یک سال در انبار بماند و به هر دلیلی به فروش نرود، امر بسیار رایجی است؛  ولی بازهم می‌توان آن باتری را خریداری نمود و قبل از مصرف آن را یک بار کاملا شارژ نمود، تا مانند یک باتری نو و سالم کار کند.

البته ضمانت‌نامه‌ها نیز معمولاً تابع تاریخ تولید هستند. درواقع زمان گارانتی‌ها بر اساس زمان تولید باتری ماشین تعیین می‌شوند. باید توجه داشت که هنگام خرید باتری ماشین باید از خرید محصولات فاقد گارانتی و خدمات پس از فروش خودداری کرد.

قیمت جهانی سرب

با توجه به اینکه سرب یکی از فاکتور های مهم و اصلی در ساخت باتری خودرو است، بنابراین تغییر قیمت سرب هم بر قیمت باتری تاثیرگذار خواهد بود. با این اوصاف با توجه به نوسان قیمت سرب، قیمت باتری خودرو نیز بسیار متغیر می باشد.

این نکته را فراموش نکنید که هنگام خرید باتری نو، باتری کهنه را به فروشنده بدهید و مبلغی را از هزینه باتری جدید کم کنید باتری های کهنه، براساس میزان سربی که در آن‌ها وجود دارد، فروخته می­شوند.

قیمت ارز

از دیگر فاکتورهای تاثیرگذار و مهم در تعیین قیمت باتری، نرخ ارز است. با توجه به بازار پرتلاطم ارز و بالا رفتن قیمت آن، نه‌تنها بر روی قیمت باتری‌های خارجی بلکه بر قیمت باتری‌های داخلی نیز تاثیر گذاشته و باعث افزایش قیمت آن‌ها می‌شود.

آپراژ باتری

آمپراژ باتری مشخص‌کنندۀ میزان نیروی ذخیره شده در آن است. معمولاً هرقدر این عدد بالاتر باشد، قیمت آن باتری هم بیشتر است. البته نکتۀ مهمی که در این زمینه وجود دارد، این است که، این عدد باید با آمپراژ مورد نیاز خودروی شما هماهنگ باشد.

اگر آمپراژ باتری ماشین شما کمتر از نیاز ماشین‌تان باشد، خودرو شما به درستی کار نخواهد کرد. البته اگر آمپراژ باتری ماشین بیشتر از حد استاندارد ماشین شما باشد، مشکلی برای خودرو شما پیش نخواهد آمد، اما هیچ تأثیر مثبتی هم نخواهد داشت.

قیمت باتری خودروهای سواری

سازندگان خودرو در سراسر دنیا معمولاً آمپراژی را به عنوان استاندارد برای اتومبیل تولیدی خود تعیین می‌کنند. همچنین جایی که برای باتری خود تعبیه می‌کنند اندازه‌ای مشخص دارد که هنگام تعویض باتری ماشین باید به آن توجه داشت.

بنابراین باتری ماشین‌های سواری را باید بر اساس مدل خودرو و آمپر آن انتخاب کرد. مثلاً یک باتری ۵۰ آمپری صبا باتری را می‌توان هم در پراید و هم در پژو ۲۰۶ و هم در تیبا استفاده کرد. قیمت این باتری در حال حاضر در بازار حدود چهارصد هزار تومان است.

قیمت باتری ماشین‌های سنگین

مهم‌ترین تفاوت باتری خودروهای سواری (سبک) با باتری ماشین‌های سنگین در ولتاژ آنهاست. ولتاژ ماشین‌های سواری حدود ۱۲ ولت و ولتاژ ماشین‌های سنگین حدود ۲۴ ولت است. ابعاد باتری ماشین‌های سنگین نیز بزرگ‌تر از باتری‌های ماشین معمولی است. متوسط آمپراژ آنها نیز بیشتر است. به طور مثال، باتری مناسب اتوبوس اسکانیا ولتاژ ۲۴ و آمپراژ ۲۵۰ دارد یا باتری مناسب ایسوزو پنج تنی ولتاژ ۲۴ و آمپراژ ۱۲۰ دارد. قیمت باتری ماشین‌های سنگین نیز بیشتر از خودروهای سواری است.

قیمت باتری ماشین فرسوده

باتری‌های فرسوده یا به‌اصطلاح اسقاط به باتری‌هایی گفته می‌شود که عمرشان به سر رسیده است و از کار افتاده‌اند. فروشگاه‌های معتبر خرید و فروش باتری ماشین، هنگام تعویض باتری  این ضایعات یا اصطلاحاً داغی را از شما می‌خرند و به مراکز بازیافت استاندارد تحویل می‌دهند. همانطور که گفته شد، اهمیت باتری‌های فرسوده در سُرب به کار رفته در آنهاست که به طور کامل قابل بازیافت است.

جمع‌بندی

باتری یکی از وسایل مهم خودرو است که در خرید آن باید دقت لازم را داشته باشید تا مبادا مشکلی برایتان پیش بیاید، قیمت باتری خودرو تحت تاثیر عواملی مثل تاریخ تولید آن، ایرانی یا خارجی بودن آن، قیمت سرب و ارز متغییر است.