برای ساخت یک خودرو قطعات مختلفی به کار می‌روند که   هر یک به خودی خود بسیار مهم هستند و در کنار یکدیگر باعث می‌شوند که یک اتومبیل   بهترین عملکرد را داشته باشد. از قطعات بسیار مهم یک خودرو، باتری آن است. در این   مقاله قصد داریم تا تعریفی کلی از باتری خودرو را ارائه دهیم و با ماهیت کلی آن   آشنا شویم.

پیشینه‌ی از باتری خودرو

برای ساخت یک خودرو قطعات مختلفی به کار می‌روند که هر یک به خودی خود بسیار مهم هستند و در کنار یکدیگر باعث می‌شوند که یک اتومبیل بهترین عملکرد را داشته باشد. از قطعات بسیار مهم یک خودرو، باتری آن است. در این مقاله قصد داریم تا تعریفی کلی از باتری خودرو را ارائه دهیم و با ماهیت کلی آن آشنا شویم. در ابتدا شاید ضروری باشد که پیشینه‌ای از این قطعه‌ی بسیار مهم را تحت بررسی قرار دهیم و با تاریخچه‌ی ورود آن به صنعت اتومبیل‌سازی آشنا شویم. در زمان‌های ابتدایی روی کار آمدن صنعت خودروسازی، استفاده‌ی اولیه‌ و اصلی سازندگان خودروها از برق و باتری مورد استفاده برای خودروها، تنها در این جهت بود که سوختی که برای خودروها مورد استفاده قرار می‌گرفت به خوبی بسوزد. بعد از گذشت چند سال و در اوایل صده‌ی 90 میلادی، جایگزین ویژه‌ای برای هندل‌های اتومبیل ساخته شد که این جایگزین، همان استارت اتومبیل است. علاوه بر آن با اختراع چراغ‌هایی برای اتومبیل که توسط جریان الکتریسیته کار می‌کردند، لامپ‌های استیلنی که برای تولید اتومبیل‌ها به کار می‌رفت دیگر کارایی سابق خود را نداشتند و همچنین برای بوق‌های دستی اتومبیل‌ها نیز، جایگزین بسیار ویژه‌ای همچون بوق‌های الکتریکی روی کار آمد. باتری خودرو به عنوان یک اهرم اصلی وظیفه‌ی تامین انرژی الکتریکی لازم برای این قطعات را دارد. 

باتری خودرو چیست؟

همانطور که اشاره شد، باتری خودرو قطعه‌ای بسیار مهم است که انرژی الکتریکی لازم را برای یک خودرو تامین می‌کند. برای ساخت یک خودرو باید یک سیستم الکتریکی بسیار قوی را که تشکیل شده از یک سری مدار قوی است را در سیستم خودرو تعبیه کرد که انرژی الکتریکی لازم را برای این که خودروی مورد نظر کارایی خود را داشته باشد، تامین نماید. یکی از اصلی‌ترین قطعاتی که در سیستم الکتریکی خودروها تعبیه می‌شود، باتری مورد استفاده برای خودرو است. در واقع این باتری، انرژی لازم را برای روشن کردن اتومبیل، به کار افتادن قسمت‌های مختلف اتومبیل همچون ضبط، ساعت اتومبیل و همچنین نشانه‌های هشدار ( مثلا هشدار نبستن کمربند، هشدار تمام شدن بنزین و...)  را فراهم می‌آورد. قطعه‌ی بسیار مهم دیگری که در سیستم الکتریکی خودروها به کار می‌رود، شارژر باتری خودرو یا همان دینام است؛ این قطعه با دریافت کردن نیروی مورد نیاز از موتور، انرژی الکتریکی لازم را در هنگام فعالیت موتور خودرو به سیستم الکتریکی خودرو می‌رساند و باعث می‌شود تا باتری اتومبیل شارژ شود‌. به طور کلی می‌توان گفت منبع اصلی که انرژی برق لازم را برای خودرو فراهم می‌آورد، باتری به کار رفته برای این خودرو است و وظیفه‌ی اصلی این قطعه این است که انرژی لازم را برای روشن کردن خودرو، فراهم آورد. 

وظیفه‌ی اصلی باتری خودرو چیست؟

همانطور که اشاره شد، باتری خودرو تامین کننده‌ی انرژی الکتریکی مورد نیاز برای روشن کردن اتومبیل است. به عبارتی در هنگامی که موتور مشغول به کار کردن است، مولدی که در سیستم الکتریکی خودرو تعبیه شده است باید انرژی الکتریسیته‌ی لازم را برای موتور تامین نماید و همچنین باتری را نیز شارژ نماید. وقتی که برای خودرو یک باتری دوازده ولت را به کار می‌برند، این باتری که از ورقه‌هایی از جنس سرب تشکیل شده و دارای قطب‌هایی منفی و مثبت می‌باشد و این قطب‌های مثبت و منفی از جداکننده‌هایی عایق به وجود آمده‌اند که 6 پیل به اندازه‌ی دو ولت را به وجود می‌آورند. هر یک از این پیل‌ها از ماده‌ای که الکترولیت نام دارند، پر شده‌اند؛ الکترولیت به کار رفته در این پیل‌ها تشکیل شده از ترکیبی حاوی دو سوم آب مقطر و یک سوم اسید سولفوریک می‌باشد. رخداد یک سری واکنش‌ها در بین این ورقه‌های سربی و همچنین الکترولیت، سبب ایجاد یک انرژی شیمیایی می‌شود و زمانی که یک مدار را در بین قطب‌های مثبت و منفی باتری خودرو به وجود می‌آورد و انرژی الکتریسیته‌ی مورد نیاز خودرو از این طریق تولید می‌شود. موضوع بسیار پراهمیتی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که به هنگامی که در ساختار باتری خودرو مشکلی به وجود بیاید، هر گونه وقایعی که در سیستم الکتریکی خودرو رخ داده است و پیش از این به آن اشاره شده است دچار ایراد می‌شود. در واقع اگر برای مخزن انرژی پتانسیل الکتریکی یا همان باتری مورد استفاده در خودروها مشکلی رخ دهد، حتی یکی از  مدرن‌ترین خودروهای جهان نیز عملکرد خوبی نخواهد داشت و مانند یک چوب ساکن و بی‌حرکت خواهد ماند. 

اهمیت وجود باتری در سیستم خودرو

تا اینجا و با توجه به مطالبی که ذکر شد، تا حدودی به اهمیت وجود باتری در سیستم خودروها پی بردیم؛ اما بحث ما در مورد اهمیت باتری خودرو همچنان ناقص است و باید مطالبی را جهت تکمیل بحث خود بیان کنیم. در واقع مهم‌ترین چیزی که درباره‌ی باتری وجود دارد این است که در صورت رخداد هر گونه مشکلی در سیستم آن، در هنگام استارت زدن اتومبیل روشن نمی‌شود. پس نکته‌ای که بسیار مهم است این است که برای جلوگیری از رخداد چنین مشکلاتی با نقص‌های اصلی که در سیستم یک باتری رخ می‌دهد آشنا شویم، تا در هنگام بروز مشکلات مختلف برای باتری بتوانیم برای رفع این مشکلات اقدام کنیم. باید توجه کنید که روشن نشدن خودرو تنها به وجود مشکل در باتری خودرو برنمی‌گردد و ممکن است به دلیل یک سری اتصالات به شکل ناقص و مشکل‌دار نیز، اتومبیل استارت نخورد. پس بهتر است در هنگام بررسی سیستم خودرو برای پی بردن به علت روشن نشدن آن، از برقراری صحیح اتصالات لازم بین مدارهای مختلف سیستم الکتریکی خودرو آگاه شده و هر مشکل اصلی به باتری خودرو برنگردانیم. بعد از چک کردن سیستم الکتریکی، برای استارت زدن اقدام کنید. با بررسی آمپرسنج خودروی خود، مطمئن شوید که آیا جریانی که توسط آن نشان داده می‌شود نرمال است؟ علاوه بر آن برای عیب‌یابی سیستم الکتریسیته‌ی خودرو، از سالم بودن سیستم شارژر باتری نیز آگاهی پیدا کنید. از طریق چک کردن تسمه، آگاه شوید که آیا ولتاژ مورد نیاز برای خودرو تولید می‌شود یا نه. بعد از این که از این موارد آگاهی پیدا کردید، می‌توانید سراغ باتری خودرو بروید و با چکاپ آن، از سالم یا ناقص بودن آن آگاه شوید.